Patarimai padėsiantys apsaugoti jūsų vaiką nuo tabako

Žinutė tėvams

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena yra gera proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui.

Kiekvienas tėvas nori, kad jo vaikas užaugtų sveiku ir laimingu žmogumi. Rūpinatės savo vaiko sveikata ir norite užtikrinti, kad jis būtų saugus ir pasirinktų sveiką gyvenimo būdą. Vienas iš svarbiausių jūsų vaiko pasirinkimų bus – ar pradėti vartoti tabako gaminius.

Svarbu suprasti priežastis, kodėl jūs norite, jog jūsų vaikas nevartotų tabako gaminių.

Visų pirma jūs turite tai žinoti ir niekuomet nepamiršti. Štai keletas priežasčių, kodėl tabakas toks žalingas:

  • Rūkantis asmuo miršta vidutiniškai 10 metų anksčiau negu nerūkantis. Metus rūkyti, gyvenimo trukmė ilgėja.
  • Tabako dūmai – tai mirtinas ligas sukeliantis veiksnys, kurį sudaro virš 400 įvairių cheminių medžiagų ir per 40 kancerogenų.
  • Apie pusė visų rūkančiųjų miršta nuo rūkymo sukeltų sveikatos sutrikimų – įvairių sričių vėžio, širdies ir kraujagyslių lygų ir kitų sutrikimų.
  • Lietuvoje 2010 m. nustatyta 1,8 tūkst. naujų susirgimų piktybiniais navikais, susijusiais su rūkymu, o nuo su rūkymu susijusių piktybinių navikų mirė 1577 žmonės. (Higienos instituto Sveikatos informacijos centras)
  • Vaikai, kurie serga astma ir kurių tėvai namuose rūko, turi dvigubai didesnę tikimybę patirti astmos sukeliamus simptomus, nei tie, kurių tėvai nerūko.
  • Moksliniai tyrimai įrodo, jog rūkymas tiesiogiai susijęs su daugiau nei dvidešimt kitų sveikatos būklės pablogėjimų, tokių kaip širdies smūgiai, kraujotakos sistemos problemos, aukštas kraujospūdis, plaučių vėžys, gerklų vėžys, bronchitas, įvairios opos ir net paprasčiausias peršalimas.
  • Rūkantieji turi didesnę riziką patirti komplikacijas po operacijų ir jiems gresia didesnė įvairių infekcijų tikimybė.
  • Nerūkomą tabaką sudaro mažiausiai 28 vėžį sukeliantys kancerogenai. Vartojant nerūkomą tabaką didėja riziką susirgti burnos ertmės vėžiu.

Pasiruošk šnekėtis su savo vaiku apie tabako vartojimą daugybę kartų Jūsų vaikui augant, pokalbiai apie tabaką keisis, juos paveiks besikeičiantys vaiko pažintiniai gebėjimai, didėjantis aplinkinių spaudimas. Kalbėdami su vaiku apie tabaką turėsite galimybę aptarti ir kitas svarbias temas (pavyzdžiui, alkoholio, narkotikų vartojimą, lytinį brendimą).

KAIP KALBĖTIS APIE TABAKĄ SU JAUNESNIAIS NEI 6 METŲ VAIKAIS

Tokiame amžiuje bendraujant su vaiku jums reikia pasinaudoti kiekviena galimybe, kad vaikas sužinotų kuo daugiau apie kenksmingą tabako poveikį žmogaus organizmui. Pavyzdžiui, kai jūsų ikimokyklinukas plaunasi rankas, jūs galite pasakyti: „Yra daug dalykų kuriuos galime padaryti, kad būtume švarūs, pavyzdžiui, plauti rankas arba valytis dantis. Bet yra dalykų, kurie mums labai kenkia. Rūkymas yra vienas jų. Jis sukelia blogą kvapą ir nuo jo mes sunkiau kvėpuojame”.

Jeigu jiems patinka kažkoks užsiėmimas kaip krepšinis ar šokiai, kalbėdami su vaiku apie tabako žalą, susiekite šiuos dalykus. Pavyzdžiui: „Ledo ritulio žaidėjai nerūko, nes jiems būtų sunku kvėpuoti kai jie žaidžia”.

6 ir mažiau metų

Tai yra amžius, kai jūsų vaikas labai imlus informacijai apie supantį pasaulį. Tai yra laikas, kai pradeda formuotis vaiko požiūris į tabaką. Nors jie per jauni rūkyti patys, prisiminkite, kad žmonės, kurie supa jūsų vaiką, daro įtaką jo pasaulio suvokimui ir tuo pačiu požiūriui į tabaką.

IŠ JŪSŲ VAIKO PERSPEKTYVOS

„Mama, ką tas vyras veikia? Iš jo burnos eina dūmas panašus į drakoną!” Darželinukai greičiausiai net nepastebi rūkančiųjų arba to, kad yra verčiami kvėpuoti tabako dūmais. Jeigu jūs nerūkote, jūsų vaikas gali matyti kitus rūkančiuosius ir svarstyti, kodėl jie taip elgiasi. Tai galėtų būti gera pradžia pradėti kalbėtis apie neigiamą tabako poveikį, blogą kvapą ir kitą tabako sukeliamą žalą sveikatai.

Šiaulių lopšelis-darželis „Sigutė“
Įstaigos kodas 1905 25130
A. s. LT 40 7300 0100 7573 8391
Bankas „Swedbank“, AB

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre
Direktorė – Eglė Ivanauskaitė-Rimšė

J. Basanavičiaus g. 92, 76176 Šiauliai
Tel. (8 41)  54 52 69
Mob. 8 673 84 434
El. p. sigute.darzelis@splius.lt

2024 © Šiaulių l-d „Sigutė“
NEĮGALIESIEMS